پایگاه خبری تلکسیران

اخبار لحظه به لحظه ایران و جهان

۷ روز پیش

یک وکیل دادگستری: عبور از آبراه جبل الطارق برای همه کشتی ها آزاد است

یک وکیل دادگستری گفت: کشتی‌ها در حین عبور از جبل الطارق نباید مرتکب نقض قوانین بین المللی و داخلی شوند.
یک وکیل دادگستری گفت: کشتی‌ها در حین عبور از جبل الطارق نباید مرتکب نقض قوانین بین المللی و داخلی شوند.

نفتکش حامل محموله نفتی ایران که در چند روز اخیر به دست نیروی دریایی انگلیس در منطقه جبل الطارق توقیف شد، به خطوط کشتی رانی تایتن روسیه تعلق دارد که مقر آن در دُبی امارات است.

در حقیقت این نفتکش که گرِیس-1 (Grace-1) نام دارد، سال 1997 میلادی (1376) توسط صنایع سنگین هیوندا–اولسان کره جنوبی ساخته شد. نفتکش گرِیس-1 در حال حاضر با پرچم پاناما تردد می کند.

منصور پورنوری وکیل دادگستری و استاد دانشگاه اظهار کرد: جبل الطارق به عربی به معنای کوه طارق است که ملقب به نام فرمانده مسلمان طارق بن زیاد می باشد، در 30 آوریل 711 یک دسته از مسلمانان به رهبری طارق بن زیاد با عبور از این گذرگاه توانستند بخش اعظم اسپانیا را فتح کنند، و نام وی در واژه جبل طارق ابدی شده است.

وی افزود: کوه طارق که در ساحل جنوبی اسپانیا در جنوب غربی اروپا و در انتهای شبه جزیره ایبری واقع شده، ساحل جنوبی آبراه بین المللی را تشکیل می دهد که در ساحل مقابل آن کشور مراکش قرار گرفته است.

پور نوری ادامه داد: مساحت منطقه جبل الطارق 6.7 کیلومتر مربع، سکونت گاه حدود 30 هزار نفر می باشد، در سال 1704 میلادی به تصرف انگلیس و هند در آمد و در نهایت اسپانیا در سال 1713 میلادی طبق معاهده اوترخت آن را به انگلیس واگذار نمود در حال حاضر تحت حاکمیت کشور انگلیس قرار گرفته است، و علیرغم رفراندمی که در سال 1969 و 2002 از ساکنین جبل الطارق به دست آمد، اکثرا به حاکمیت کشور انگلیس رای دادند.

این استاد دانشگاه بیان اینکه در حال حاضر پس از مذاکراتی که بین کشور اسپانیا و اتحادیه اروپا صورت گرفت منطقه جبل الطارق تحت قوانین اتحادیه اروپا اداره می گردد، تصریح کرد: قوانینی که بر آبراه جبل الطارق حاکم است شامل حقوق بین الملل عرضی و حقوق معاهداتی برگرفته از کنوانسیون 1958 دریای سرزمینی و کنوانسیون 1982 حقوق دریا ها و بعضی از کشور های ساحلی است.

‏ وی خاطرنشان کرد: مطابق قوانین بین المللی حاکم، عبور از آبراه جبل الطارق برای همه کشتی ها آزاد است و کشور های ساحلی حق توقیف آن را ندارند مگر اینکه کشتی ها مرتکب نقض قوانین بین المللی و داخلی شوند.

پور نوری گفت:در حقیقت کشتی هایی که از تنگه جبل الطارق استفاده می کنند بایستی علاوه بر قوانین مربوط به ایمنی دریانوردی، قوانین گمرکی، بهداشتی، مهاجرتی، مالی، قوانین جلوگیری از آلودگی و شیلات نباید حاکمیت و تمامیت ارضی کشور های ساحلی را تهدید کنند، در واقع ارتکاب به هر یک از موارد فوق موجب توقیف کشتی، تعقیب و رسیدگی به تخلفات آتی خواهد شد.

این وکیل دادگستری با اشاره به توقیف کشتی روسی حامل نفت ایرانی، خاطر نشان کرد: کشتی توقیف شده به نام گریس متعلق به شرکت روسی (Russian Titan Shipping Line) که در امارات به ثبت رسیده است، بنابراین پرچم کشتی متعلق به کشور خارجی می باشد و ایران صاحب پرچم کشتی محسوب نمی شود چرا که صرفا محموله نفتی متعلق به تهران است، و از طریق کشور صاحب پرچم می توان موضوع را پیگیری کرد.

وی ادامه داد: توقیف کشتی در صورتی که ناقص قوانین حقوقی و عبور بی ضرر ترانزیتی بین المللی از آبراه های بین المللی باشد، قابل پیگیری در مراجع قضائی بین المللی مانند دیوان دادگستری بین المللی و دیوان بین المللی حقوق دریا ها صرفاً با شکایت کشور صاحب پرچم کشتی یعنی امارات و روسیه علیه کشور انگلیس می باشد و می توانند تقاضای دستور موقت به آزادی کشتی را از مراجع فوق به نمایند.

پور نوری در پایان خاطرنشان کرد: در صورت اثبات اینکه توقیف نفتکش روسی حامل محموله نفتی ایران خارج از ضوابط و قوانین بین المللی انجام گردیده است، کشور توقیف کننده مکلف به پرداخت خسارت خواهند شد.

منبع: خبرگزاری خبر فوری

برچسب های خبر

جبل الطارق نفتکش
اخبار مرتبط

{{Title}}

{{Title}}

3 دقیقه قبل

{{Title}}

{{Title}}

3 دقیقه قبل

{{Title}}

{{Title}}

3 دقیقه قبل